Ateş Ölçme Cihazı Kullanım Alanı ve Temizliği

Ateş Ölçme Cihazı Kullanım Alanı ve Temizliği

  • 16 Nisan 2021 Cuma

Ateş Ölçme Cihazı

Ateş ölçme cihazı, evlerde ve sağlık kuruluşlarında vücut sıcaklığını ölçmek için kullanılan medikal bir cihazdır. Kullanım alanına ve çeşitlerine göre ayrılan bu cihazlar, vücut sıcaklığındaki değişimleri tespit ederek göstergeleri yardımıyla ekrana yansıtırlar. Vücudumuzda oluşan sıcaklık değişimleri, zararlı mikroorganizmaların vücudumuza girerek bize rahatsızlık verip vermediği hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olur. Ateş ölçme cihazları sayesinde mevcut sağlığımız hakkında bilgiye sahip oluruz.

Ateş Ölçme Cihazı Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Cıvalı, alkollü ve dijital olmak üzere üçe ayrılan bu cihazlar kullanım şekilleri ile ihtiyaca yönelik çözümler sunmaktadır. Ateş ölçme cihazları hayatımızın her alanında bizimledir. Evlerimizde ev tipi cihaz çeşitleri kullanılırken, toplu ortamlarda temassız modeller kullanılmaya başlanmıştır. Ev tipi modeller genellikle tene temas ettirilerek ısının derecesini bildiriler. Temassız modeller vücuda temas etmeden ölçüm yapabilmesi açısından oldukça önemlidir. Uzaktan sensör yardımı ile ısı tespiti yapılır ve dijital göstergeli ekrandan dereceyi bildirir. Temas etmeden ateş ölçme işlemi yapabilmesi sağlık kurumlarında hijyen sağlanması açısından oldukça önemlidir. En çok küçük çocuğu olan anneler tarafından tercih edilen bu cihazlar zaman zaman arızalanabilmektedir.

Bakımı ve Temizliği

Ateş ölçme cihazları kullanım sebebi ile temiz ve sağlık açısından özen gösterilmesi gereken cihazlardandır. Tene temas eden modeller mümkünse kişiye özel kullanılmalı ve her kullanım sonrası kolonya veya alkol içeren ürünler ile temizlenmelidir. Başkaları tarafından kullanılacak ise de kullanım öncesi ve sonrası hem cihaz hem de vücutta temas eden bölge temizlenmelidir. Temassız olan cihazların hijyen unsuru da göz ardı edilmemelidir. Özellikle birçok kişi tarafından kullanılan bu cihazlar, vücut teması gerektirmese bile toz ve kirler açısından temizlik gerektirmektedir. Toplu alanlarda kullanılan bu cihazlar, etrafta bulunan toz ve kirler ile sensörleri hassas ölçüm sonuçlarını yitirebilir ve doğru sonuçlar vermeyebilir. Cihazların teknik bakımları da oldukça önemlidir. Belirli aralıklarla teknik kontrol yapılması gereken bu cihazlar, doğru sonuçlar almak için takip edilmelidir. Güvenilir ellerde doğru bakımın yapılması hem cihaz ömrünü hem de sonuç kapasitesini arttırır. Web sitemiz sizler için ateş ölçme cihazları konusunda çeşitli hizmetleri alabileceğiniz yetkili servisleri listelemektedir. Size en yakın servisleri inceleyerek sorununuzu giderebilirsiniz.