Bilgisayar Nedir

Bilgisayar Nedir

  • 06 Haziran 2021 Pazar

Bilgisayar

En kısa ve net tanımı ile bilgisayar, kendine komuta edilmiş aritmetik ya da mantık işlemlerini yapabilen bir makinedir. Bilgisayarlar çeşitli nedenlerle arıza durumuna gelebilir. Parçalarında veya sistemde oluşan bir arıza bilgisayarın çalışamaz duruma gelmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda bir yetkili servis desteğine başvurmak gerekir. Yetkili servis üreticilerin ürettikleri ürünlerin montaj, bakım, geliştirme, arıza giderimi gibi işlemlerini terine getiren sistemin adıdır. Bu işlemler garanti içi ve dışı olarak yapılmaktadır. Garanti içi işlemler ücretsiz olurken, garanti dışı işlemler ücreti karşılığında yapılmaktadır.

Bilgisayarlar İçin Yetkili Servis Hizmeti

Bilgisayarlar sahip oldukları yedek ve ana parçaların çokluğu, elektronik bir cihaz olması, sık kullanılması gibi nedenler dolayısı ile oldukça fazla arıza durumuna düşmektedirler. Yeni bir bilgisayar alındığı zaman, masaüstü özelliği olanlarda kurulum için yetkili servis elemanları gelmektedir. Gelen servis elemanı, bilgisayarın gerekli kurulum işlemlerini gerçekleştirir. Sonrasında kullanıcıya ayrıntıları ile bilgisayar hakkında önemli bilgi aktarımı yaparlar. Eğer bilgisayar diz üstü kullanımı olanlardan ise, bu durumda kurulum ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak bu bilgisayar çeşidi için de gerekli bilgi verilmektedir.

Bunun dışında bilgisayarların dahili veya harici parçalarında meydana gelen arıza durumunda, özellikle garanti kapsamı durumundayken hemen yetkili servis desteğine başvurulmalıdır. Garanti kapsamında ise ve kullanıcı kaynaklı herhangi bir arıza yok ise arıza giderimi ücretsiz yapılmaktadır. Garanti kapsamından sonra oluşan arıza durumlarında ilk olarak yetkili servis ile iletişime geçmek gerekir. Arıza ile ilgili bilgiler verilip destek istenir.

Bilgisayar Arızaları Neden Olur?

Arıza bilgisayarın sahip olduğu programlarından birinde olabilir. Zamanı dolmuş anti virüs programı sebebi ile meydana gelmiş olabilir, ya da fazla elektrik akımı herhangi bir parçada arızaya neden olmuş olabilir. Yetkili servis elemanı öncelikle arızanın parçalardan birinde mi, yoksa işlemci üzerinde mi olduğunu tespit eder. Sonrasında tamir edilebilecek durumda ise arızalı olan parçanın tamirini gerçekleştirir. Eğer parça değişimi gerekiyor ise ücretli yapılacak olan işlemlerde müşteriden onay alınarak, arızalı parça yenisi ile değiştirilir. Parça değişimi yapıldıktan sonra, genel olarak kontrol sağlanır ve cihazın tamiri tamamlanmış olur. Web sitemiz üzerinden bilgisayarınız için en yakın yetkili servise ulaşabilir, sorununuzun kısa sürede çözülmesini sağlayabilirsiniz.