Bilgisayarın Vazgeçilmez Parçası Ekran Kartı

Bilgisayarın Vazgeçilmez Parçası Ekran Kartı

  • 15 Nisan 2021 Perşembe

Ekran Kartı

Ekran kartı bilgisayardan elde edilecek görüntünün kalitesini belirleme konusunda en önemli parçadır. Bilgisayar ekranında görülen her şey ekran kartının varlığı sayesinde sağlanmaktadır. Bilgisayarda bulunan görüntünün dışa aktarımı dışında görüntünün kalitesini belirleme konusunda da varlığı son derece önemlidir. Bu nedenle ekran kartlarını satın alırken son derece özen göstermek ve bilgisayar ekranı ile uyum içerisinde çalışabilecek olan parçayı seçmek gerekmektedir. Gelişen ve değişen teknoloji sayesinde bilgisayarlar birbirinden farklı modellerde üretilmektedir. Her bilgisayar için o bilgisayarın çalışma prensibine uyum sağlayacak biçimde özel olarak tasarlanmış ekran kartları bulunmaktadır. Ekran kartları depolama işlevine sahip değildir. Çalışma prensibi bakımından sayısal verileri toplayarak analog hale dönüştürmektedir.

Ekran Kartı Çeşitleri

Ekran kartı çeşitleri birbirinden farklılık göstermektedir. Çünkü her bilgisayarın donanım ve yazılımları birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle gerek kapasite ve sunduğu çözünürlük bakımından gerekse de sahip olduğu özellikleri nedeni farklı çeşitleri bulunmaktadır. PCI ekran kartları bilgisayarda PCI girişinden faydalanılarak kullanılan kartlardır. En eski ekran kartları arasında yer almaktadır. Yeni sürümü bulunmamaktadır. PCI-e ekran kartları ise diğer bir kart çeşididir. Birden fazla ekran kartının birbirine bağlanması ile de çalışabilmektedir. Son olarak AGP ekran kartları ise orta hıza sahip bir karttır. Birbirinden farkı hız kapasitesine sahip çeşitleri bulunmaktadır.

Ekran Kartı Tamir ve Bakımı

Ekran kartı bilgisayarda bulunan en hassas parçalar arasında yer aldığından dolayı özel bakıma ihtiyaç duymaktadır. Ekran kartlarında tamir işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak kartta bulunan arızanın büyüklüğü tespit edilmelidir. Yapılan tespit sonucunda tamir işlemine elverişli ise bu durum kart sahibine bildirilmelidir. Daha sonra kartta bulunan arızanın nerede veya neyden kaynaklı olduğunun tespiti için pek çok test uygulanmaktadır. Yapılan teste göre gerekli olan onarım işlemi gerçekleştirilmektedir. Test sonucuna göre kartın içerisinde bulunan parçalar tek tek sökülerek özel solüsyonlar yardımı ile temizlenmektedir. Bu işlemden sonra kartta ıslaklık ya da nem kalmaması için iyice kurutulmaktadır. Daha sonra son testler yapıldıktan sonra söküldüğü cihaza monte edilmektedir. Bünyemizde yer alan yetkili servisler tarafından tüm bu işlemler büyük bir özenle gerçekleştirilmektedir.