Buz Yapma Makinesi Nasıl Kullanılır ?

Buz Yapma Makinesi Nasıl Kullanılır ?

  • 07 Haziran 2021 Pazartesi

Buz Yapma Makinesi

Genelde sıcak iklimlerde çok ihtiyaç olan buz kullanımı yiyecek içecek ve turizm sektöründe de çok önemlidir. Buz ihtiyacını gidermek için üretilen ve ithal edilen buz yapma makineleri, ürünleri uzun süre soğuk olarak saklamak amacıyla kullanılır. Örneğin ithal olarak gelen balıkların bozulmadan yerine ulaşabilmesi için soğuk havalı buzdolaplarında muhafaza edilmesi elzemdir, nakliyesine de buzlar kullanılarak dayanma süresi arttırılır. Bu ihtiyaçtan dolayı da buz yapma makinesi çok önem kazanmaktadır. Teknolojiler ilerledikçe buz makinelerinin özellikleri de farklılaşmaktadır. Farklı özelliği sahip buz yapma makinelerinin farklı fiyatları bulunmaktadır. Bütçenize uygun 50-60 bin gibi rakamlara orta ölçekli bir buz makinesine sahip olabilirsiniz. Yıllarca kullanabileceğiniz bir makine satın almak doğru tercihtir. Bu makinelerin ömürleri, doğru ve hassas kullanıma göre değişir. Herhangi bir arıza durumunda yetkili servislere ulaşmanız gerekmektedir.

Buz Makinesi Çeşitleri

Buz makinelerinin de teknoloji ilerlemesiyle çok fazla çeşidi ortaya çıkmıştır. Yaprak buz makineleri olarak bilinen buz makinelerinde hem tatlı hem de tuzlu sudan buzlar üretilmektedir. Ayrıca bu makinelerin en önemli özelliği hava soğutmalı ve su soğutmalı olarak çalışmalarıdır. Konteyner tipi buz makinelerini en çok balıkçılar tercih etmektedir. Bu tip buz makineleri geniş hacme sahip olması ve az yer kapmasından dolayı, balık gibi malzemelerin muhafaza edilmesine olanak sağlar. Birçok sektörde tercih edilen buz makineleri aynı zamanda ticari alanda da ihtiyacı gidermektedir. Ayrıca buz makineleri doğal afet bölgelerinde veya savaş alanlarında su yardımında bulunmak için tercih edilirler.

Buz Makinesi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Buz makinelerinde aylık olarak yapılan buzlar kontrol edilmelidir. Buzlarda meydana gelen şekil bozukluklarına, normalden daha ince veya daha kalın buz olup olmadığına ve buzun rengindeki berraklık durumuna sürekli bakılmalı ve kontrol edilmelidir.

Ayrıca buz makinelerinde periyodik olarak belirlenen günlerde, makine fişten çekilerek su giriş muslukları kapatılıp kondanser temizliği yapılmalıdır. Buz dökme esnasında meydana gelen atık su giderinden tahliye edilen suyun miktarı da kontrol edilmelidir. Bu miktar Buz yapma makine kullanma kılavuzların da belirtilmiştir ve bu miktarın yazılı miktarla aynı olup olmadığı kulanım ömrü tespit etmek için önem taşır. Buz makinelerinde yaşanacak tüm sorunlar için web sitemizde yer alan yetkili servislerden yardım alabilirsiniz. Doğru arama sonuçlarıyla ister sanayi tipi ister ev tipi buz yapma makinesi olsun siz en yakın yetkili servislere kolayca ulaşabilir, onarım işlemini talep edebilirsiniz.