Buzdolabı Hijyeni ve Temizliği

Buzdolabı Hijyeni ve Temizliği

  • 12 Nisan 2021 Pazartesi

Buzdolabı

Buzdolabı, besinlerin soğuk tutularak saklanması için kullanılan elektronik soğutma makinesidir. Gıdaların çevre sıcaklığından etkilenmeyerek uzun süre tazeliklerini korumasını amaçlar. Gün boyunca defalarca açılıp kapanan, devamlı sıcak soğuk gıda sirkülasyonu olan bu soğutma makineleri, uzun ömürlü olması için düzenli bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar. Gıda artıkları, dökülen sıvı maddeler veya deterjan kalıntıları buzdolabının çalışma performansını düşürerek verimi azaltacaktır. Bu nedenle daha özenli ve temiz olması gerekmektedir. Ayrıca hijyen açısından da gıdaların saklandığı bir ortamın temiz tutulması oldukça önem arz eder. Gıdaların zararlı mikroorganizmalarla temas etmemesi gerekir çünkü vücudumuzda hastalığa sebebiyet verebilirler. Bu nedenle gıdaların saklanma ortamı çok önemlidir. Bu ortam ne kadar temiz olursa yediğimiz yiyeceklerde o kadar sağlıklı ve temiz olacaktır.

Hijyenik Olmalı

Buzdolabına konan yiyeceklerin yıkanması önemli bir husustur. Dışarıda her türlü kirli ortama maruz kalmış olabilme ihtimali düşünülerek hareket edilmeli ve sirkeli suda yıkanarak bekletilmesinin ardından kurulanarak buzdolabına yerleştirilmelidir. Ancak bu yöntem yorucu ve uzun bulunabilir. Bu hijyeni sağlayacak bir diğer yöntem ise alınan yiyeceklerin yeni açılmış buzdolabı poşetleri ile mevcut kaplarının değiştirilmesi veya kapaklı buzdolabına uygun kaplara yerleştirilmesidir. Böylece buzdolabının içi hijyenik ortamını korumuş olur.

Isıya Dikkat

Buzdolabına konacak yiyeceklerin ısısı da önemlidir. Çok sıcak yiyeceklerin pişirildiği tencere ile dolaba yerleştirilmesi hiç doğru değildir. Mevcut kabın ısısı ve yiyeceğin sıcaklığı ile buzdolabının verimi düşecek ve yeni giren sıcaklığı düşürmek için daha çok çalışarak motorunu yoracaktır. Bu nedenle sıcak yiyecekler belirli bir süre dış ortamda bekletilmeli ve ısısının düşmesi beklenerek dolaba yerleştirilmelidir.

Temizleyici Ürünler

Buzdolabı temizliği düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Temizlikte kullanılacak doğal yöntemlerden biri sirkeli sudur. Yiyecek saklanan bir ortamda kimyasal temizleyiciler kalıntı bırakma riskine karşı tehlikeli olabilir. Bu nedenle organik temizleyici olan sirke ile temizlik yapılabilir. Dolaptaki tüm raflar çıkarılarak yıkanmalı ve kurulanmalı, ardından buzdolabının iç ve yan yüzeyleri kullanılan su değiştirilerek silinmelidir. Mevcut içerik temizlendikten sonra rezistans kısmında görünen tozlar alınmalı ve mümkünse motor kısmındaki tozlar silinmelidir. Bu işlemler sırasından buzdolabını fişten çıkarmak olası kazaları önlemek açısından önemlidir.