Cep Telefonları ve Özellikleri

Cep Telefonları ve Özellikleri

  • 08 Haziran 2021 Salı

Cep Telefonu

Cep telefonu geniş kapsama alanına sahip, kablosuz telefon sistemi kullanan ve kolay taşınabilme imkanına sahip bir iletişim aracıdır. Kullanıcılara sağladığı hizmetler telefon modeli ve servis sağlayıcısına göre değişmekle beraber en çok kullanılmakta olan hizmetler kısa mesaj ve sesli görüşmelerdir. Bunların yanında internet, görüntülü görüşme ve görüntülü mesaj, video, müzik çalar, ofis uygulamaları gibi daha birçok hizmeti de kullanıcısına ulaştırabilmektedir. Cep telefonları bankacılık hizmetleri dahil pek çok işlem için kullanılabilmektedir. Satın alma ve ödeme işlemleri de güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Teknolojideki gelişmeler sayesinde neredeyse her gün yeni cep telefonu modelleri üretilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. Telefon modelleri bazı durumlarda farklı gruplarda bulunan telefonların özelliklerini kapsayabileceği için net bir sınıflandırma mümkün olamamaktadır. Fakat genel bir sınıflandırma yapıldığında cep telefonları iki gruba ayrılmaktadır:

Gövdesine Göre Cep Telefonları

Normal (Düz) Cep Telefonları

Normal telefonlar, sadece bir ekrana ve tuş takımına sahiptir. Üretilen ilk cep telefonlarının hepsi bu şekildedir. Tuş kilidi bulunmaktadır ve aktif hale getirilmesi için tuşların farklı kombinasyonlarına ihtiyaç duyulur.

Kapaklı Cep Telefonları

Kapaklı cep telefonları, ekranı ve tuş takımını kaplayan, koruyucu özelliği bulunan bir telefon çeşididir. Kapaklı olması sebebiyle genellikle tuş kilidi kullanılmamaktadır.

Kızaklı Cep Telefonları

Kızaklı cep telefonları, hareket edebilen iki parçadan oluşmaktadır.  Bu iki parça bir kızak üzerinde kayarak hareket etmektedir. Tuş kilidi bulunmaktadır ve üstteki parçanın hareketi ile aktive olmaktadır.

Veri Girişine Göre Cep Telefonları

Dokunmatik Cep Telefonları

Dokunmatik cep telefonu, parmak ile veya özel kalemler vasıtasıyla veri girişine olanak veren telefon çeşididir. Tuş takımı ve dokunmatik ekranın bir arada bulunduğu telefonlar da piyasada bulunmaktadır.

Tuş Takımlı Cep Telefonları

Tuş takımlı cep telefonları, tuş takımına sahip telefon çeşididir. Tuş takımı, menü seçimi ve karakter seçimi gibi işlevlere sahiptir.

Cep Telefonlarının Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Telefon gibi elektronik cihazlar, teknolojinin gelişmesiyle kullanımı artan ürünlerdir. Cihaz performansının en üst düzeyde tutulması için bakım yapmanın önemi büyüktür. Telefonu güneşe ve suya maruz bırakmamak, içini açmaya çalışmamak, düşürmemek veya çarpmamak, düzenli olarak teknik servise götürmek cep telefonu bakımı için önemli hususlardır.

Sık kullanılan cihazlar olan cep telefonlarında yaşanan tüm arızalara, cihazın garanti kapsamından çıkmaması için yetkili servis tarafından müdahale edilmelidir. Web sitemizde her marka ve özelliğe sahip cep telefonu için hizmet veren yetkili servis listesi bulunmaktadır. Size en yakın yetkili servisi bulmak için bulunduğunuz bölgeyi seçmeniz yeterli olmaktadır.