Hard Disk Neden Arızalanır?

Hard Disk Neden Arızalanır?

  • 07 Haziran 2021 Pazartesi

Hard Disk

Bilgisayarlarda verilerin depolanması için kullanılan alan Hard Disk olarak bilinmektedir. Bu alan aynı zamanda sistemin çalışması için gerekli programları da içermektedir. Neredeyse tüm hayatımızın bilgisayar ekranlarında toplandığını düşünecek olursak işle ilgili bilgiler, hatıra niteliğindeki resimler, müzikler sistemlerde kayıtlı halde durmaktadırlar. Bu alanların bozulması durumunda ise tüm verilerin kaybı büyük bir kâbus gibi çökmektedir. Gelişen teknoloji bu tür kayıpları önlemek için farklı depolama türlerini piyasaya sürmüştür. Disk bellekler, SSD, SSHD en bilinen türlerdendir. Böylesine önemli depo alanlarının uzmanlar tarafından bakım ve onarımının yapılması ise olası kayıpların önüne geçmektedir.

Arıza Nedenleri

Elektronik sektöründe yer alan makinelerin belirli kullanım ömürleri mevcuttur. Özellikle disk şeklinde depolama alanına sahip bilgisayarlarda Hard Disk kullanıma bağlı aşınarak yıpranmaya başlamaktadır. Fazla yükleme veya kapasitenin üzerinde program çalıştırma istekleri bu hasarları arttırmaktadır. Bu arızalar sistemde yaşanan donmalar ve ısı artışları ile kendini hissettirmektedir. Bilgisayar çalışırken gelen cızırtı sesleri ise bir hasarın işaretidir. Diskler bir iğne ile taranarak çalıştığından uzun süreli kullanımlarda bu tür arızaların olması son derece normaldir. Önemli olan bireysel çabalarla iyileştirme yerine uzman görüşlerle sorunları çözmektir.

Servis İstekleri

Bilgisayarlarda donma ve aşırı ısınma problemleri ile karşılaşılması halinde bireysel çözümler sorunu çözmek yerine verilerin tehlikeye girmesine yol açmaktadır. İnternet üzerinden indirilerek kullanılan Hard Disk temizleme programları sorunu sadece ileriye atmakta kesin çözümler getirememektedir. Isınmalara karşı kullanılan soğutucular ise asıl sorun çözülmediğinden bir süre sonra yetersiz kalmaktadır. Bilgisayar sistemine kayıtlı, değeri yüksek verilerin korunması için uzman servislerin yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Başlangıç seviyesindeki arızalar bakım ve onarım işlemleriyle çözülebilmektedir. İleri seviye arızalar ise yeniden atılan formatlarla çözüme kavuşturulmaktadır. Her iki durumda da verilerin yedeklenmesi şarttır ve uzman bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Daha ileri seviye arızalarda depolama alanının değiştirilmesi gerekir ki bu durum verilerin kurtarılmasında büyük sorunlar yaşatmaktadır.

Bakımları Yetkili Servise Yaptırın

Bilgisayar sistemlerinde kayıtlı verilerin yok olmaması ve ileri seviye arızalarla karşılaşmamak için Hard Disk bakım ve onarımının zaman zaman yapılması gerekmektedir. Bilgisayar sisteminde yavaşlamalar, donmalar, açma kapanma sorunları, ısınma sorunları ile karşılaşıyorsanız sorun depolama alanınız ile ilgili olabilir. Vakit kaybetmeden en yakın yetkili servisten yardım talep ederek ileri seviye arızalara ve veri kaybına engel olabilirsiniz.