Klavye ve Çeşitleri

Klavye ve Çeşitleri

  • 07 Haziran 2021 Pazartesi

Klavye

Klavye; bilgisayara harici olarak bağlanan, uygun komut ve yazıların bilgisayara ulaştırılması için kullanılan, pek çok tuşun üzerinde bulunduğu bir donanımdır. Klavyeler ilk olarak daktilo üzerinde bulunsalar da zamanla yerlerini bilgisayarlara bırakmışlardır. En sık bilinen, yaygın olarak kullanılan sebebi yazı yazmaktır. Ancak bunun dışında da klavyelerin pek çok kullanım sebebi vardır. Üzerinde bulunan tuşlar sayesinde bilgisayarın ekran parlaklığını ve ses ayarlarını değiştirebilir, oyun oynayabilir veya çeşitli komutlar için kullanabilirsiniz. Günümüzde klavye üzerinde tuşlara farklı görevler ekleyebilir ve bunu kendi kullanım durumunuza göre şekillendirebilirsiniz. Kullanımda olan 2 farklı klavye çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Q klavye ve F klavyedir.

Q Klavye Nedir?

Bu klavye türünde Q harfi klavyenin sol üst kısmında yer alır. Klavyelerden önce daktilolarda kullanılan dizilim şeklidir. Günümüzde de en çok kullanılan ve bilinen klavye şeklidir. Bunun sebebi aslına, İngilizce diline bağlı olmasıdır. Çünkü dünya üzerinde İngilizce konuşulan ülke sayısı yüksektir. Bu dilin kullanıldığı bölgelerde Q klavye kullanımı vardır. Harf dizlimi ve kullanımı İngiliz diline uygun olarak sıralanmış ve tasarlanmıştır.

F Klavye Nedir?

Türkçe için özel olarak hazırlanan klavye türüdür. Bir daktilo öğretmeni tarafından hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştur. Ülkemizde genel olarak kurumlarda kullanılmakta ve kullanımı yayılmaya çalışılmaktadır. Genel olarak ülkemizde pek kullanımı olmasa da aslında Türkçe diline daha uygun bir klavye türüdür. Ayrıca klavyeler yapısına göre 3 çeşide ayrılmaktadırlar.

Bu tür günlük hayatımızda kullandığımız, basit ve sık kullanıma sahip olan klavye türüdür. Her yerde bulunması kolay ve üzerinde bulunan tuşların hepsinin görevini yerine getirdiği klavyedir.

Multimedya Klavye

Normal klavyenin geliştirilmiş hale getirilmesiyle oluşturulmuştur. Multimedya tuşları eklenerek normal klavyenin farklı özellikler kazanması sağlanmış ve klavye üzerinde bilgisayara verilen komut sayısı artırılmıştır.

Optimum Klavye

Genel olarak tasarımcı ve oyun oynayanlar tarafından kullanılan klavye türüdür. Üzerinde bulunan tuşların görevleri değiştirilip farklı kullanım olanakları sağlanabilmektedir.

Klavye Tamiri

Klavyeler çeşitli nedenler ile bozulmaktadırlar. Bu durumda yetkili servis hizmeti alınması gerekmektedir. Servise götürülen klavyede önce arıza sebebi tespit edilir, sonrasında gerekli işlemler yapılmaktadır. Web sitemiz üzerinden klavye tamiri için size en yakın yetkili servis bilgilerine ulaşabilirsiniz.