Saç Kurutma Makinesi Bakımı ve Onarımı

Saç Kurutma Makinesi Bakımı ve Onarımı

  • 08 Haziran 2021 Salı

Saç Kurutma Makinesi

Saç kurutma makinesi 1890 yılında icat edilmesi ile birlikte kullanılmaya başlayan ve hemen her evde kendine yer bulan kişisel bakım araçlarındandır. Kurutma ve şekillendirme işlevleri ile basit kullanım sağlayanlar evlerde, profesyonel kullanımı olanlar ise kuaför ve saç tasarım merkezlerinde kullanılmaktadır. Genel olarak kullanılan saç kurutma makinelerinde 2 seçenek bulunur. Bunlar sıcak hava ve soğuk hava üflemedir.

Saç Kurutma Makinelerinde Sıcak Hava ve Soğuk Hava

Sıcak hava üfleyen makineler saç kurutma amacı ile kullanılmaktadır. Hızlı ve kolay bir şekilde kuruma sağlayan bu yöntem, en sık kullanılan yöntemdir. Ancak bu yöntem sürekli olarak kullanıldığında saç yapısında bozulmalar olabilmektedir.

Soğuk hava üfleme yöntemi aslında pek bilinmeyen ve kullanılmayan bir yöntem türüdür. Bu yöntem ile saç şekillendirme daha kolay ve hızlı yapılmaktadır. Özellikle ıslak saça uygulandığında saçın hızlıca şekil alabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca soğuk hava kullanımı saçın parlak görünmesini sağlamaktadır.

Saç Kurutma Makinesi Aparatları ve Özellikleri Nelerdir?

Saç kurutma makinelerinde pek çok farklı aparat kullanılabilir. Özellikle profesyonel olanlarda, çeşitli aparatlar farklı saç şekillendirme yöntemleri sağlamaktadır. Ancak genel olarak kullanılan 2 aparat bulunur. Bunlar; saç şekillendirme ve fön çekme aparatlarıdır. Başlıksız olarak kullanıldığında saç kurutmaya yarayan bu makineler aparatları sayesinde dalgalı veya düz saç şekillendirmesine olanak sağlar.

Saç kurutma makinesinde bulunması gereken özelliklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir: 360 derece dönebilen kablo tasarımı, ısı ayar düğmesi, güçlü motor, saça zarar vermeyen iyonize teknolojisi ve kullanıcının tercihi doğrultusunda seçim yapabileceği boyut ve şekillerdir. Bu özellikler saç kurutma makinesi tercihlerinde önemli rol oynamaktadır.

Saç Kurutma Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Arka kısımlarında bulunan filtre kısmı uzun süreli kullanımlarda toz toplamaktadır. Bu filtre çıkarılarak temizlenmelidir. Metal olan filtrelerin özellikle sabunlu su içinde bekleterek temizlemek mümkündür.

Saç kurutma makinelerininuzun süreli kullanımı, cihazlara zarar verebilir. Motor kısmında meydana gelen aşırı ısıdan dolayı patlama yaşanıp, kullanıcıya zarar verebilir. Kullanım anında ısınma durumu söz konusu ise makine hemen kapatılıp soğumaya bırakılmalıdır. Daha sonra mutlaka teknik servis ile görüşülerek bu durum çözüme kavuşturulmalıdır. Web sitemiz üzerinden saç kurutma makinesi yetkili servis aramalarınızı size en yakın olacak şekilde filtreleyebilirsiniz.